TECHNOLOGIE

NAUKA DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I ZAPOBIEGANIA ZMIANOM KLIMATYCZNYM

Naturalne folie z alg

Polscy naukowcy stworzyli „inteligentne” folie, które mogą pomóc w walce z zanieczyszczeniem plastikiem. Dr hab. inż. Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowała innowacyjne folie biopolimerowe z funkcjami „smart”. Powstały one z substancji pozyskanych z alg czerwonych i mogą pomóc aktywnie walczyć z globalnym zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Pasywne systemy oczyszczania ścieków

Ponad połowa mieszkańców obszarów wiejskich nadal nie ma dostępu do systemu kanalizacji zbiorczej. Co dzieje się z produkowanymi przez nie ściekami? Na to pytanie odpowiadają raporty Najwyższej Izby Kontroli. W teorii, ścieki są zbierane w szczelnych szambach i przekazywane do oczyszczali. Rrzeczywistość jest niestety zgoła odmienna. Raporty NIK wykazały, że w ponad 90% kontrolowanych gmin wykryto w tym obszarze nieprawidłowości. Poziom gospodarki ściekowej na obszarach wiejskich nie należy do najlepszych. Naukowcy z firmy RDLS – spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego – mają pomysł, jak pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ochrona naszej planety wymaga jak najszybszego wprowadzenia wszędzie fotowoltaiki. Na przeszkodzie temu stoją między innymi koszty jej wytwarzania. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedli, że innowacyjna technologia wytwarzania nanometrowych warstw na dużych powierzchniach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Biotechnologiczne oczyszczanie ścieków przemysłowych

Hydrofitowy system oczyszczania imituje warunki naturalnych systemów bagiennych, gdzie oczyszczaniem zajmują się różnorodne mikroorganizmy. Pro-środowiskowe, bezzapachowe, tańsze, trwałe i łatwe w obsłudze hybrydowe systemy oczyszczania ścieków są niezastąpionym rozwiązaniem dla małych przedsiębiorstw.

Heat Battery

Według danych GUS pomimo ciągłej poprawy właściwości termicznych budynków, nadal większość energii zużywana jest w postaci energii cieplnej. Tymczasem to właśnie w obszarze energii cieplnej możliwe są największe oszczędności energii, pieniędzy i ograniczenie wpływu na środowisko. Spółka Enetech opracowała innowacyjną metodę magazynowania energii. W bateriach cieplnych energia słoneczna zamieniona w energię cieplną, za pomocą grzałki elektrycznej, zostaje zmagazynowana dzięki substancjom, które mają zdolność do zmiany stanu skupienia z ciała stałego do cieczy. Baterie hybrydowe zaś to unikatowe w skali światowej rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie energii elektrycznej i cieplnej.

Nowe technologie zastosowania popiołów lotnych

Trzy polskie jednostki naukowo-badawcze (Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Warszawski) połączyły siły, aby wspólnie pracować nad serią materiałów funkcjonalizowanych wyprodukowanych na  bazie popiołów lotnych. Wytworzone materiały znajdą zastosowanie w budownictwie, rolnictwie oraz inżynierii środowiska. Popioły lotne są produktem ubocznym, jaki powstaje w procesie spalania węgla w elektrowniach i elektrociepłowniach.Tej szkodliwej dla środowiska substancji polskie zakłady energetyczne „produkują” każdego roku 4 mln ton. Zastosowanie innowatorskich sposobów utylizacji popiołów lotnych, pozwala likwidować szkodliwe odpady, zamieniając je w materiały, które przynoszą wymierne korzyści ważnym dziedzinom naszego życia.