TECHNOLOGIE

TECHNOLOGIA WOKÓŁ NAS

Na czym polega kodowanie AMS? – Przełomowy wynalazek z UJ

Dr Jarosław Duda z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował innowacyjną metodę komputerowego kodowania ANS. Technika ta pozwala przyspieszyć przepływ informacji drogą elektroniczną aż do 30 razy! Każdego dnia ludzkość produkuje ogromne ilości danych przekraczające ponad 2,5 kwintyliona bajtów. Szacuje się, że w ciągu jednej sekundy każdy z nas wytwarza 1,7 MB danych. Przepływ tak dużych ilości danych bez odpowiedniej kompresji, czyli swoistego ich zmniejszenia, by łatwiej byłoby przemieszczać się po światłowodach, trwa dłużej i zwiększa koszty.

Innowacyjna metoda produkcji grafenu

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali innowacyjną metodę syntezy grafenu na powierzchni węglika krzemu. Dzięki niej, materiał ten wkrótce może trafić do naszej elektroniki.Grafen jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących materiałów przyszłości. Może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak: elektronika, optoelektronika, spintronika czy sensory.

Dron załogowy 

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad stworzeniem drona załogowego, który będzie w stanie udźwignąć ładunek do 100 kg. Będzie miał dużo większy zasięg i możliwości od obecnie stosowanych rozwiązań. T.S.O. dron załogowy to główny projekt realizowany przez koło naukowe NewTech tworzone przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Młodzi naukowcy stawiają sobie ambitne cele i z optymizmem patrzą na zrewolucjonizowanie środków transportu publicznego. Za projekt drona załogowego T.S.O. odpowiada Jakub Jurzak. Dzięki specjalnej konstrukcji, maszyna będzie przystosowana do osiągania większych prędkości i dotrze do trudno dostępnych miejsc.

MAB Robotics

Roboty kroczące MAB Robotics rozwijane są w celu realizacji zadań inspekcyjnych w trudnym środowisku. Do takich miejsc zaliczamy podziemne sieci przesyłowe znajdujące się np. pod ulicami miast. Innowacyjny robot kroczący może zostać zastosowany nie tylko jako „inspektor” podziemnych sieci ciepłowniczych, ale też po zastosowaniu odpowiedniej obudowy: w wodzie oraz wszędzie tam, gdzie tunele wymagają kontroli.

Powłoki nanokompozytowe

Spółka Coat-it opracowuje i prowadzi badania nad dodatkami do produkcji powłok kompozytowych na osnowie metalicznej. Wykorzystując nanotechnologię, zespół tworzy innowacyjne materiały o znakomitej odporności na korozję o nowych funkcjonalnościach, które będą mogły zostać wykorzystane m.in. w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym czy chemicznym.

Innowacyjne wsparcie dla biznesu – LoyaltyClub

Małe, średnie, duże firmy oferujące różnorodną sprzedaż swych produktów i usług dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Loyalty Club mogą tworzyć własne mobilne aplikacji lojalnościowe dla swoich klientów.

Technologia Photobiocure

Różnego rodzaju przepukliny dotykają aż 20 % populacji. Przepuklina jest to uwypuklenie konkretnej partii ciała spowodowane osłabieniem, bądź uszkodzeniem tkanek, które osłaniają organ wewnętrzny. Przepuklina bywa często lekceważona, jednak trzeba pamiętać, że jeśli nie zostanie w porę zoperowana, może doprowadzić poważnych komplikacji zdrowotnych.Technologia Photobiocure wdrażana przez firmę POLTISS jest prawdziwym przełomem w leczeniu przepukliny, dzięki niej operacja przepukliny jest krótsza, prostsza, bezpieczniejsza i przez to mniej kosztowna.